Terminologija
E – learning pojmovi
Asinhrona komunikacija – Odložena komunikacija, komunikacija sa protokom vremena izmedju profesora i polaznika.
Bazaar – jedan od besplatnih alata za izvođenje nastave na daljinu
BlackBoard – jedan od komercijalnih courseware alata
Blog – skraćeno od Weblog – web stranica koja sadrži nekoliko postavljenih iskaza (postova) ili drugih skupova informacija najčešće poređanih od najnovijeg ka prvopostavljenom
Courseware alati – Edukativni softver: računarski softver dizajniran za edukaciju. Izraz je dobijen spajanjem pojmova course (kurs) i softvare (softver. U njemu možemo kreirati (kao autor) i koristiti (kao polaznik) kurseve i nastavne materijale, te pratiti rad i napredak studenta.
E-mail – najjednostavniji oblik asinhrone interakcije i najčešće se koristi samo kao dodatak uz druge oblike komunikacije. Prednosti korišćenja e-maila: jednostavnost pri korišćenju, komunikacija je privatna, omogućava dovoljno vremena za razmišljanje i odgovor.
Elended learning – naziv za dopunu e-nastavi koja se izvodi u učionici (objedinjuje prednosti učenja na daljinu i tradicionalnog obrazovanja)
CBT – Computer Based Training – učenje bazirano na kompjuteru
Chat – jedan od najčešćih i najpopularnijih vidova sinhrone komunikacije na Web-u
Claroline – besplatan courseware alat
Distance learning – učenje na daljinu, obrazovanje na daljinu
E-learning – e-učenje, učenje na daljinu, obrazovanje na daljinu
E-učionica – mesto sa kojeg se obavlja učenje na daljinu
FirstClass – komercijalni courseware alat
Inteligentni tutorski sistem – programska podrška sa elemntima veštačke inteligencije, namenjena učenju i podučavanju u odabranoj bazi znanja
Mobile learning – prateći deo e-learning-a. Moderan način edukacije upotrebom mobilnih telefona, tablet računara i sl.
Moodle – jedan od najpoznatijih besplatnih courseware alata za učenje na daljinu
Net learning – učenje uz pomoć računarske mreže, “učenje na mreži”
Online learning – online učenje, obrazovanje
On-line forumi – mesta za javne rasprave polaznika, šalju se pitanja, odgovori, razmenjuju mišljenja, moguće je otvoriti sopstvenu diskusionu grupu na određenu temu.
Permanentno obrazovanje – kontinuirano, neprekidno, doživotno učenje
Sinhrona komunikacija – komunikacija u kojoj su u svi učesnici u komunikaciji prisutni u realnom vremenu (u isto vreme) (nrp. direktno praćenje predavanja gde u svakom trenutku polaznik može postaviti pitanje prisutnom predavču
Telekonferencijska učionica – učionica opremljena kamerama i opremom za kodiranje i dekodiranje video signala. Sa njom se može izvoditi predavanje na daljinu koje se snima i putem Interneta prenosi na udaljene lokacije
Učenje putem Interneta – oblik edukacije u kojem se nastavni sadržaji prezentuju polaznicima preko Interneta. Osnovni zahtev koji se postavlja pred učesnike obrazovnog procesa jeste posedovanje računara s priključkom na Internet.
Virtualna učionica – online sedište sinhrone komunikacije profesora i polaznika
WBT – Web Based Training – Učenje bazirano na webu (internetu). WBT se vrši objavljivanjem sadržaja za učenje na WEB sajtu (Internet prezentaciji) obrazovne ustanove.
WebCT – jedan od komercijalnih courseware alata. Ovaj način komunikacije omogućava da velike datoteke ne zauzimaju prostor na našim diskovima, omogućavaju obučavanje prepiskom, upotrebom prenosa fajlova, za prenos materijala kursa, i formiranje oglasnih tabli za komunikaciju sa nastavnikom.